Php ve MySQL Kullanarak Basit Üyelik Sistemi

Yayınlanma Tarihi: 14 May 2020, Kategori:PHP
 

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere php ve mysql kullanarak basit üyelik sistemini göstereceğim. Teknik bir arızadan dolayı şu anlık video kaydı yapamıyorum, fakat yazdığım yazıların video derslerini çekip ileride yazılarıma ekleyeceğim.

 

Öncelikle veritabanımızı oluşturuyoruz.

-- ---------------------------- -- Table structure for uyeler -- ---------------------------- DROP TABLE IF EXISTS `uyeler`; CREATE TABLE `uyeler` ( `id` int(11) NOT NULL AUTO_INCREMENT, `kadi` varchar(255) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_turkish_ci DEFAULT NULL, `sifre` varchar(255) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_turkish_ci DEFAULT NULL, `ad` varchar(255) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_turkish_ci DEFAULT NULL, `soyad` varchar(255) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_turkish_ci DEFAULT NULL, `eposta` varchar(255) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_turkish_ci DEFAULT NULL, PRIMARY KEY (`id`) ) ENGINE=InnoDB AUTO_INCREMENT=2 DEFAULT CHARSET=utf8; -- ---------------------------- -- Records of uyeler -- ---------------------------- INSERT INTO `uyeler` VALUES ('1', 'burakdundar25', 'burakdundar25', 'Burak', 'Dündar', 'burakdundar25@gmail.com');

Ben 'uyeler' tablosundaki verileri kendime göre doldurdum, isterseniz değiştirebilirsiniz.

Veritabanımızı oluşturduktan sonra config dosyasını yapılandırmaya geldi sıra,

config dosyasında gerekli olan ayrıntıları satırlar halinde açıkladım. Gelelim giriş dosyamızı oluşturmaya :)

Session İle Kullanıcı Girişi Kullanıcı Adı : Şifre :
; echo "Üye olmak içintıklayınız.."; } } ?>

Giriş dosyamızda 'ad' isminde bir session oluşturup içerisine veritabanımızdan gelen ad ve soyad değişkenlerimizi atadık. Böylelikle istediğimiz sayfada 'echo $_SESSION['ad'];' komutunu kullanarak giriş yapan üyenin ad ve soyad bilgilerini ekrana yazdırabiliriz. Eğer giriş yapan kullanıcının bilgileri yanlış ise ekrana hata mesajı gösterip 'uyekayit.php' dosyasına yönlendiriyor.

Kullanıcı Adı :
Şifre
Adı
Soyadı
E-Posta
 
/code>
 

Kayıt ol sayfamızda 'dugme' name değişkenli butonumuza basıp basmadığını kontrol ederek sayfamızda inputlara girmiş olduğu kullanıcı adı, şifre, ad, soyad, eposta değerlerini bir değişkene atayarak veritabanımıza ekliyoruz.

Anasayfamızda session'u başlatıyoruz ve eğer giriş dosyamızda oluşturduğumuz 'ad' session değişkeni dolu ise kullanıcıya yukarıda görmüş olduğunuz gibi ekranına değerler yazdırıyoruz, eğer boş ise kullanıcıyı giriş yapmaya zorluyoruz ve giriş dosyamıza yönlendiriyoruz :)

Veritabanı İle Kullanıcı Girişi echo "ANA SAYFA"." "; echo "Menüler"." "; echo "İçerikler"." "; echo "Galeri"." "; echo "Oturumu Kapat"; } else {	echo "Üye girişi yapmalısınız...";	header("refresh:2;url=giris.php"); } ?>

Geldik en son kısıma :) Çıkış sayfamızda session'ı 'session_start();' komutu ile başlatıyoruz ve 'session_destroy();' komutu ile sonlandırıyoruz. Sessionlar temizlendiğine göre daha sonra 'header("Location:giris.php");' komutu ile kullanıcıyı giriş sayfasına yönlendiriyoruz.

hp session_start(); session_destroy(); header("Location:giris.php"); ?>

Eveeeet arkadaşlar söyleyeceklerim bu kadar, bazı kısımları açıkladım, bazı kısımları açıklamadım. Aslında bu yazdıklarımı videolu anlatım olarak vericektim fakat teknik bir arızadan dolayı şu an maalesef video çekemiyorum. Ayrıca sayfanın en altına demo ve indir bağlantılarını koyuyorum (Demo çalışmayabilir). Başka bir yazıda görüşmek üzere esen kalın :)

Dosyaları indir